noclegi

Charakterystyka obiektów wypoczynkowych – pensjonaty

W Polsce, jak i zagranicą istnieje wiele hoteli, moteli, jak i pensjonatów oraz hosteli. Różnice pomiędzy tymi obiektami są powszechnie znane jednak tylko pozornie.

Pensjonaty różne klasy

pensjonaty Powyższe obiekty wypoczynkowe różnią się ofertą oraz standardem. Hotele objęte są dobą hotelową, a także aby być ich gościem należy spełniać pewne standardy, być przygotowanym na koszt noclegu, a w zamian dostaje się szwedzki stół na śniadanie i dwudaniowy obiad. Motel posiada zaplecze gastronomiczne najczęściej przypominające stołówkę, w której wydaje się posiłki. W pensjonatach i hostelach posiłki dostępne są w nieokreślonych normami godzinami, ponieważ w wielu przypadkach przyrządzić je trzeba samemu, w dostępnej, wspólnej kuchni. Kuchnia wyposażana jest w pełni we wszelkie sprzęty AGD oraz zastawę stołową. Warto mieć świadomość i wiedzę, co oferuje hotel, motel, a czym wyróżnia się pensjonat i hostel. Obiekt wypoczynkowy, który nosi miano hotelu, powinien w swojej ofercie zawierać powyżej dziesięciu pokoi, zatrudniony w nim jest personel, jak i osoby zajmujące się utrzymaniem porządku w hotelu. Znajduje się w nim również restauracja hotelowa. Motel natomiast przeznaczony jest głównie dla zmotoryzowanych, usytuowany najczęściej tuż przy ruchliwych drogach krajowych, bądź przy przejściach granicznych.

pensjonaty Motel posiada mniej niż dziesięć pokoi, lecz charakteryzuje się dużym parkingiem, umiejscowionym niedaleko stacji benzynowej. Pensjonat z kolei cechuje się mniejszą liczbą pokoi niż motel, zazwyczaj jest ich kilka, w większości takich obiektów, jakimi są pensjonaty lub hostele nie obowiązuje doba hotelowa. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ osoby, które zatrzymują się w danym obiekcie tak zwanym przejazdem lub jadą z miejsc oddalonych o kilkaset kilometrów nie muszą martwic się tym, iż doba hotelowa zaczyna się dopiero za kilka godzin. Podobnie jak hotele i motele, pensjonaty podlegają ocenie. Najbardziej ekskluzywne oceniane są na pięć gwiazdek, natomiast obiektom wypoczynkowym o najniższym standardzie, przyznawana jest jedna gwiazdka oceniane. Jednak aby ja otrzymać także należy spełniać pewne standardy. Najtańszą alternatywą noclegu są hostele. Standard pomieszczeń sypialnianych jest najniższy. Powyższe obiekty, jakimi jest hotel oraz motel charakteryzują się pokojami jednoosobowymi, lub dwuosobowymi. Hostel natomiast oferuje pokoje kilkuosobowe, najczęściej z piętrowymi łóżkami, a kuchnia oraz łazienka stanowi pomieszczenie wspólne, udostępnione do użytku gości.

Wszyscy turyści przyjeżdżający do miejscowości wypoczynkowych lub innych miast, z pewnością odnajdą właściwa dla siebie alternatywę. Podróżując w grupie, wybór pensjonatu lub hostelu okazuje się właściwy, ponieważ pozwala obniżyć koszty.