Jak przygotować dziecko na pierwszą wycieczkę szkolną?

Pierwsza wycieczka szkolna jest niesamowitą atrakcją dla każdego dziecka. Po raz pierwszy będzie daleko od domu bez opieki rodziców, a dodatkowo towarzyszyć będą mu jego najlepsi przyjaciele z klasy. Jednak by wycieczka była w przyszłości dobrze wspominana przez naszą pociechę warto zadbać o to by niczego nie zabrakło podczas wyjazdu.

Odpowiedni plecak turystyczny dla dziecka

Plecaki turystyczne dziecięcePrzede wszystkim należy zadbać o odpowiedni prowiant. Podczas spacerów po świeżym powietrzu, zwiedzania, a także pod wpływem mnóstwa emocji związanych w wycieczką z pewnością dziecko szybko zgłodnieje. Zadbajmy o to, by w swoim pakunku znalazło coś zdrowego i pożywnego. Szykując kanapki pomiatajmy o tym, by nie wypychać je warzywami, sosami i dodatkami tak by uniknąć możliwości ubrudzenia się przez dziecko podczas jedzenia. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie spakowanie do osobnego pojemnika kilku pomidorów koktajlowych i pociętego w słupki ogórka, które dziecko będzie mogło zagryźć do kanapki. W plecaku na wycieczkę nie może zabraknąć także uwielbianych przez dzieci słodyczy. Nie przesadzajmy jednak zbytnio, gdyż należy pamiętać, że podczas wycieczki nie będziemy czuwać nad tym co je nasze dziecko. Dobrze także by były to suche przekąski bez czekolady, gdyż przy ciepłej słonecznej pogodzie szybko się ona topi i dziecko mogłoby się wybrudzić. Poza tym oczywiście konieczne jest zapakowanie wody do picia.

Plecaki turystyczne dziecięceWybierając plecaki turystyczne dziecięce zwróćmy uwagę by miały one odpowiednio dużą ilość przegródek i dużo małych bocznych kieszonek. W ten sposób ułatwimy dziecku odnalezienie drobnych, aczkolwiek ważnych rzeczy jak np. portfel, telefon komórkowy czy chusteczki higieniczne. Dobrze by plecak posiadał dwie oddzielne, duże kieszenie by osobno zapakować jedzenie i ubrania na zmianę. Plecak nie może być jednak zbyt duży rozmiarowo by nie przeciążyć dziecka i nie krępować mu ruchów. Ponadto szczególną uwagę zwróćmy na ramiączka plecaka. Nie mogą być one cienkie. Ważne również by były regulowane tak by móc równomiernie rozłożyć ciężar. Poza tym ramiączka powinny posiadać poduszki, by zapobiec wpijaniu się ich w ramiona. Szykując dziecko na wycieczkę szkolną pamiętajmy również o odpowiednim jego ubraniu. Podstawą są wygodne obuwie i ubiór na tzw. „cebulkę”. Pogody nigdy nie możemy być pewni, dlatego wierzchnie odzienie powinno być przeciwdeszczowe. Ważne jest także nakrycie głowy w przypadku silnego słońca. Dobrym rozwiązaniem jest czapka z daszkiem z przewiewnego materiału.

Pamiętajmy także o tym, jeżeli dziecko przyjmuje jakieś leki, by zapakować je do plecaka i poinformować o tym opiekuna. Nawet jeśli dziecko wcześniej nie wykazywało objawów choroby lokomocyjnej dobrze na wszelki wypadek zapakować jakieś specyfiki na tego typu przypadłość, bądź osobiście przekazać je nauczycielowi.