impregnat nikwax

Przygotowania do pieszych wycieczek a impregnat nikwax

Piesze wycieczki – po górach, lasach czy dowolnej okolicy – to znakomity sposób na relaks i kontakt z przyrodą. Z tego dobrodziejstwa korzysta coraz więcej osób, które każdą taką wyprawę traktują jako sposób na oderwanie się od codzienności.

Impregnat nikwax do odzieży wodoodpornej

impregnat nikwaxNależy jednak dobrze się do nich przygotować, by kapryśna pogoda lub inne (nie)przewidziane trudności nie okazały się rzeczą, która boleśnie sprowadzi na ziemię. Na wycieczki po znanej okolicy nie trzeba się przygotowywać tak bardzo jak na wyprawy na obcy teren, jednak pewne podstawy pozostają. Na pewno należy zadbać o właściwą odzież i buty. Wszystko powinno być możliwe lekkie i przewiewne, umożliwiające ubranie się „na cebulkę”, a po złożeniu powinno swobodnie zmieścić się w plecaku. Na wycieczki przy zmiennej pogodzie, parodniowe lub w góry dobrze jest zabrać odzież wodoodporną. Można zaimpregnować odzież zwykłą – do tego służy skuteczny impregnat nikwax, który można nanosić bezpośrednio bez założeniem ubrania albo dodać środek do prania. Pozwoli to wytworzyć warstwę hydrofobową, a jednocześnie nie straci się pozostałych właściwości odzieży. Istnieją też środki nikwax do odnawiania warstwy wodoodpornej, np. na kurtkach czy też do impregnacji butów. Dokładne zabezpieczenie łączeń i całego materiału pozwoli na o wiele skuteczniejszą ochronę przed wilgocią.

impregnat nikwaxMa to szczególne znaczenie w przypadku butów, które najczęściej są narażone na przemakanie.W przypadku słabej jakości obuwia nawet spacer przez rosę wystarczy, aby przemokły, dlatego tym ważniejszy jest wybór właściwych butów na długie wyprawy. Latem nie trzeba butów za kostkę, wystarczą po prostu buty z solidną podeszwą, twardszą niż w obuwiu typowo miejskim. Do tego celu nadają się na przykład buty meindl, które dobrze sprawdzają się na różnego typu wycieczkach. Kiedy na wyprawie można natknąć się na śnieg, buty za kostkę są o wiele lepszym rozwiązaniem. Ochronią przed śniegiem szczególnie wtedy, kiedy noga głębiej zapadnie się w śniegu. Na trudny teren potrzebne będą dobre buty trekkingowe, takie jak buty chiruca. Ogromne znaczenie przy butach na trudny teren ma podeszwa: potrzebna jest dobra jakościowo guma, która sprawdzi się przy różnorodnych temperaturach oraz antypoślizgowy wzór. Przy planowanym noclegu najlepiej jest zabrać ze sobą odpowiedni namiot turystyczny.

Jednak przy krótkich wyprawach za dobre schronienie wystarczy płachta brezentu lub nawet rozwieszona peleryna przeciwdeszczowa. Nie ochronią idealnie przed złą pogodą, jednak pozwolą przetrwać najgorszy moment bez przemoczenia od stóp do głów.